Mezitli’nin Kadın Üretici Pazarları’na Çin’den Büyük Ödül!  
20.12.2018
720
Yazı Boyutu: A- A+

Çin’de düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinden belediyelerin katıldığı Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödülleri’nde "Kadın Üretici Pazarları" projesiyle şampiyon olan Mezitli Belediyesi’nin başarısı kentte bayram coşkusu yarattı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı Çin dönüşü sürpriz yaparak Adana Şakirpaşa Havaalanı’nda karşılayan kadınlar, şampiyonluk sevincini doyasıya yaşadılar. Pankartlar, çiçekler ve tezahüratlarla karşılanan Başkan Tarhan, Çin’de kazandığı şampiyonluk kupasını kadınlara takdim etti. Büyük bir coşkunun yaşandığı dış hatlar terminalinin önünde yağan yağmura aldırmayan Mezitlili kadınlar, sevinçlerini yaşadı.

Adana’dan Mersin’e kadınlarla birlikte gelen Başkan Tarhan’a başka bir sürprizi de Mezitlili vatandaşlar ve belediye çalışanları yaptı. Belediye önünde düzenlenen kutlamada coşku doruğa çıktı. Belediye çalışanlarının yanı sıra Mezitli İlçe Emniyet Müdürü Ali Garanlı, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve binlerce vatandaş Başkan Tarhan’ı alkış ve sloganlarla karşıladı. Kadınlar tarafından oluşturulan zincir eşliğinde ödül elden ele dolaştırılarak Başkan Tarhan ve bir kız çocuğu tarafından belediye önünde hazırlanan kaideye yerleştirildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunduğu kutlamada vatandaşlar ödülle birlikte fotoğraf çekme yarışına girdi.

ANLAMLI HEDİYE

Mezitli Belediyesi Zumba ekibinin danslarıyla şenlendirdiği etkinlikte bir kadın üretici el emeğiyle işlediği ayakkabıyı Başkan Tarhan’a hediye ederken, “Başkanım, beraber yürüyeceğimiz daha çok uzun yollar var. Hedefe yürürken, kadınların yanınızda olduğunu bilin ve bu ayakkabılardan güç alın” dedi.

KADINLAR GÜÇLENDİKÇE TÜRKİYE GELİŞECEK

Kutlamada kısa bir konuşma yapan Başkan Tarhan, ödülün gelmesiyle birlikte Mezitli’de mutluluğun resmini kadınlarla birlikte yaptıklarını söyledi. Dünya devletlerinden çok seneler önce kadına seçme ve seçilme hakkı veren Atatürk’ün yolundan yürüdüklerini ifade eden Başkan Tarhan, “Mezitlili kadınların başarısını tüm dünya gördü. Mezitli Belediyesi’nin üretici kadınlarına ve üretici pazarlarına dönük çok güzel geri dönüşler oldu. Tüm dünyasının ilgisini çeken Mezitlili kadınlarımızın ne kadar başarılı olduğunu tüm dünya görerek örnek aldı. Kadınlarımız kent ve ülke yönetimlerinde söz sahibi oldukça, onlar güçlendikçe Türkiye gelişecek ve büyüyecek" dedi.

MEZİTLİ DÜNYA ÜLKELERİNİN BEĞENİSİNİ KAZANDI

Yarışma süreciyle ilgili bilgi veren Başkan Tarhan, “300’ün üzerinde farklı ülkelerin belediyeleri, değişik projelerle yarışmaya katıldı. Uluslararası seçkin bir jüri, öncelikle 15 başarılı belediyeyi finalist olarak seçti. Bu 15 belediyenin içerisinde en küçük belediye olarak Türkiye’den sadece Mezitli Belediyesi olarak biz vardık. Oxford, Harvard gibi dünyada isim yapmış uzmanlar tarafından değerlendirmeler yapıldı. Ödül açıklanırken jüri temsilcisi, Mezitli’yi ‘Nüfusu küçük ama yüreği büyük kadınların şehri’ diye tanımladılar. Dünyanın sayısız basınında Mezitli kadınlarından söz edildi. Dev yazılarla Mezitli kadınlarının adı yazıldı. Artık Mezitli kabına sığmıyor. Dünyayı aştı. Dev şehirlerle yarışıyor. Daha birkaç gün önce CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Artık belediyelerimiz Paris ile yarışmalı’ diyordu. Biz bunu yaptık, Nüfusu 20 milyonu aşan belediyelerle Newyork ile Sydney ile yarıştık ve şampiyon olduk. Bu başarıda hepimizin payı var. Üretici kadınlarımızın, burasıyla özdeşleşen tüketicilerimizin, kurumsal bir yapı sağlayan Belediye meclis üyelerimizin, desteklerini esirgemeyen muhtarlarımızın ve değerli çalışanlarımızın payı var. Tüm halkımızın desteği var. Çin’e gelen tüm ulus temsilcileri Mezitli’yi görmek istediklerini ifade ettiler. Bizden davet bekliyorlar” diye konuştu.

ATATÜRK’ÜN İZİNDEN YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kadınlara önem vermek gerektiğini ifade eden Başkan Tarhan, “Biz orada kadınlarımızın bu başarısının Atatürk’ün eseri olduğuna vurgu yaptık. Atatürk’ten aldığımız bayrağı daha yukarıya taşımaya gayret gösteriyoruz. Bizim yaptığımız üretimle kadını bir araya getirmek. Kadının elini attığı her iş böylesine büyük başarı kazanıyor. Kadınlar güçlü olacak. Güçlü oldukça yönetimlerde söz sahibi olacaklar. Belediyelerde, parlamentolarda güçlü olarak kendilerini temsil edecekler. Şimdi sayısı 9 olan Kadın Üretici Pazarlarımızı önümüzdeki süreçte daha çok artıracağız” şeklinde konuştu.