Menteşe’de Yöresel Otlar Şenlikle Tanıtıldı!  
04.04.2018
539
Yazı Boyutu: A- A+

Yöresel Otlar, Şenlikle Tanıtıldı

Menteşe Belediyesi tarafından bölgede yetişen otların tanıtılması amacıyla düzenlenen “Ot Şenliği” renkli görüntülere sahne oldu.  Şenlikte ot yemekleri yarışması büyük beğeni topladı.

Zengin bitki örtüsü, toprak ve iklim özellikleri bakımından onlarca farklı türdeki ot bitkisinin yetiştiği Menteşe’de otlar, pazaryerinde düzenlenen şenlikle görücüye çıktı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikle bölgede yetişen otların tanıtılmasının amaçlandığını belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Şenliğimizin düzenlenmesinde ki amacımız yöremizde kendiliğinden yetişen farklı tür ve tattaki otlarımızı ve bu otlarımızdan yapılan yemeklerimizi tanıtmak, yemek sanatımızı, yemek kültürümüzü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak ve çiftçimize, üreticimize destek olmak. Bu etkinliğimizi her sene farklı mahallelerimizde de düzenlemeyi düşünüyoruz. Sizlere şimdiden afiyet olsun diyor, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Kuzukulağı, Ebegümeci, gerdime, kabcık, arapsaçı, dedem sakalı, kişkiş, tilkişen, kuş yüreği, dereotu, kazayağı gibi otların tanıtıldığı şenlikte, Sınır Tanımayan Şef Ahmet Çetin ile birlikte yörede yetişen otlardan yapılan ot yemekleri yarışması düzenlendi. Ot yemekleri yarışmasında jüri değerlendirmesi sonucunca Ayşe Karataş birinci, Nur Korkmaz Göbeki ikinci ve Emel Gürel üçüncü seçildi.