Kemerhisar’da Toplu İş Sözleşmesi!  
07.08.2017
1037
Yazı Boyutu: A- A+

Niğde’de Bir İlk Yine Kemerhisar’dan

Niğde’de bir ilk daha T.C.Kemerhisar Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında hayat buldu. T.C. Kemerhisar Belediye Başkanı  Beytullah KİRAZCI ve Belediye İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Yusuf KARACA’nın yaptıkları çalışmalar sonucunda T.C. Kemerhisar Belediyesine ait Tyana Ltd. Şti. ve çalışan şirket işçileri arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi işçilere  umut ışığı oldu.

Haber- Foto: T.C. Kemerhisar Belediyesi Basın Birimi-Belediye-İş Sendikası Niğde Şube Başkanlığı

Sendikalar özgün amaçlarının yanı sıra, işçi sınıfının çalıştığı kurumlarla arasında köprü olmaya devam ediyor. Bulunduğumuz coğrafyada, işçi sınıfının siyasal ve sendikal birliği sorununu gündeme taşıyıp bu konuya özel bir özen göstermek, işçi hareketi ve sendikal mücadelenin nesnel bir zorunluluk olarak doğuş sürecini ele alarak talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalara devam ederek mücadeleyi yükseltmek tarihi bir görev olarak sendikalara düşüyor. Ekonomik mücadele, her zaman temelde, işçi sınıfının çalışma ve yaşam koşullarında kısmi iyileştirmeler gerçekleştirme mücadelesidir. Daha yüksek ücretler, daha kısa çalışma süresi ve daha iyi çalışma koşulları, bu mücadelenin esas kapsamını oluşturur.

Bilindiği üzere Türkiye’mizin kanayan yarası haline gelen taşeron sistem, çalışma hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı işi yapan fakat ücret dengesizliğiyle adaletsizliğin hat safhada olduğu bu sistemle mücadele etmek, önemli bir sorumluluk halini almıştır. Bu anlayışla çalışmalara başlayan T.C. Kemerhisar Belediyesi ve Belediye-İş, kadrolu personellerin maaşının neredeyse yarısı bile olmayan taşeron işçi maaşlarında ki eşitsizliğe ve emeğin sömürülmesine dur demek için bir araya geldi. Çalışmalar sonucunda, T.C. Kemerhisar Belediyesine ait Tyana LTD. ŞTİ. Müdürü Onur ÖZBİNAR ile 03.07.2017 tarihinde Toplu İş Sözleşmesi imzalanarak yürürlüğe girdi. Taşeronların, asgari ücret olan maaşların da önemli derecede yükselme sağlanırken, ikramiye ve mesai ücretlendirilmesi de getirildi. Önemli derecede birçok sosyal hakkı da içinde barından Toplu İş Sözleşmesi ayrıca Niğde’de belediyeler açısından bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından T.C. Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah KİRAZCI yaptığı açıklamada;

“ Benim için bu devlete ve millete hizmet veren her çalışan baş tacıdır. Göreve geldiğim günden beri Kemerhisar’ımıza daha iyi hizmet edebilmek adına beraber çalıştığımız arkadaşlarıma en iyi şartlarda çalışma ortamı sunmak ve ücretlerini hak ettikleri gibi almalarını sağlamak için elimden geleni yaparak kanun hükümlerinin bana müsaade ettiği ölçüde fazlasıyla vermeye çalıştım. Taşeron olarak çalışan arkadaşlarıma da kısmet bu güne imiş iyi bir sözleşme yaptığımızı düşünüyorum. Gönül isterdi ki maaşlarında ve sosyal haklarında daha fazla    genişletme yapalım ama maalesef elde olan imkanlarımız ile bu kadar olabiliyor. Tüm arkadaşlarıma hayırlı olmasını diliyorum” dedi ve sözü Yusuf Karacaya bıraktı.

Sayın Karaca ise yaptığı açıklamada;

2014 yılında göreve geldiğim günden itibaren, taşeron kardeşlerimin dertleri ile dertlenip sorunlarına, sıkıntılarına ortak olmaya çalıştım. Türkiye’de ilk defa Niğde Devlet Hastanesinde başlayan mücadelemiz o günden bu güne devam etmektedir. 2014 yılında yaptığımız girişimler sonucu Allah’ıma şükürler olsun ki meyvesini verdi ve şu an resmi kurumlarda çalışan tüm taşeron işçi arkadaşlarımız ücretleri ve sosyal haklarını Toplu İş Sözleşmesi ile alıyorlar ve bu durum tüm Türkiye için örnek teşkil ediyor. Bu benim ve sendikam adına onur verici bir durum. Şimdi sıra Belediye Başkanlıklarında taşeron olarak çalışan kardeşlerimizde. Niğde’de ilk defa Kemerhisar Belediye Başkanlığı’nda başlattığımız bu girişim Sayın Belediye Başkanımız Beytullah KİRAZCI’nın bize verdiği destek ile işçi kardeşlerimize yepyeni bir sayfa açıldı. Ben Şahsım Sendikam ve çalışan işçi arkadaşlarım adına Beytullah Başkanıma sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunarım. İnşallah bu Toplu İş Sözleşmesi diğer Belediye Başkanlarımıza örnek teşkil eder” dedi.   

Tyana LTD. ŞTİ.  taşeron çalışanları artık sendikalı ve Resmi Toplu İş Sözleşmesine bağlı olarak çalıştıkları için Belediye Başkanı KİRAZCI’ ya v