GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: “GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI SORUMLULUĞUNUN FARKINDA MI?”  
25.08.2017
1164
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: “GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI SORUMLULUĞUNUN FARKINDA MI?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu’nun Çatalpınar İlçesi Elmaköy Mahallesinde hayvanlarda ortaya çıkan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan şarbon ve karantina uygulamalarını Meclis gündemine taşıdı. Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlanması istemiyle yönelttiği soru önergesinde, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının karantinaya alınan bölgede karantina tedbirlerinin neden yeterince uygulanmadığını” sordu. Yaşanabilecek bir şarbon salgınının çok fazla sayıda insan ve hayvanın hastalanmasına ve ölümüne yol açabileceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Fakıbaba’ya “Karantina tedbirlerinin tam anlamıyla uygulanması için kaç kişinin ölümü gerekmektedir? Bakanlık sorumluluğunun farkında mıdır?” sorularını da yöneltti.

“ORDU’LULAR TEHDİT ALTINDADIR”
Ordu’nun hala şarbon tehdidi altında olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, bölgeden aldığı bilgilerin karantina uygulamasına riayet edilmediği yönünde olduğunu belirtti. Karantina altına alınan Elmaköy Mahallesinin Çamaş-Çatalpınar Bağlantı yolu üzerinde bulunduğunu ancak bu yolun halâ hayvan alım satımı yapan vatandaşlar tarafından kullanıldığını söyledi. Bir yıl boyunca kurban bayramının gelişini bekleyen yetiştiricilerin ellerindeki hayvanları satabilme telaşı içinde olacağı için, henüz semptom göstermeyen hasta hayvanların pazarlara inme riskinin de son derece büyük olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Şarbon hastalığı halihazırda bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olmasıyla birlikte, Ordu’da ortaya çıkan hastalık yaklaşan kurban bayramı nedeniyle çok daha yüksek tehlike potansiyeli oluşturmaktadır. Çünkü bu süreçte hayvanların bir bölgeden diğerine olan yoğun hareketliliği, mevcut bir hastalığın yurdun farklı bölgelerine de yayılması riskini de doğuracaktır. Yaşanabilecek bir şarbon salgını, çok fazla sayıda insan ve hayvanın hastalanması ve ölümüyle sonuçlanabilecektir.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’dan karantina uygulamasına niçin riayet edilmediği, kurbanlık hayvanların transferi için de kullanılan Çamaş-Çatalpınar Bağlantı yolunun ulaşıma neden kapatılmadığı, şarbon hastalığının ortaya çıktığı Elmaköy Mahallesine uzaklığı 5 km. olan Çatalpınar’daki canlı hayvan pazarının hala neden açık olduğu ve Elmaköy Mahallesi Şifasuyu mevkiinde bulunan et lokantalarının faaliyetlerinin neden hala devam ettiği, enfeksiyon odağının çok yakınında olan bu işletmelerin hangi kaynaktan et temin ettiğinin denetlenip denetlenmediğini de soran CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, bölgede kurban satışı ve kesiminin yasaklanıp yasaklanmadığı konusunda da sorularına cevap istedi.

CHPnet

SİTELERİ