CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI  
25.09.2017
1295
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, AKP Ordu Milletvekili Oktay Çanak’ın Ordu Takip Basın Organının Facebook Sayfası üzerinden Fındık Yürüyüşü ile ilgili yaptığı açıklamaya yaptığı yazılı açıklama ile cevap vererek “Ordu milletvekili olduğuna emin misin?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un açıklaması şöyle:

“Bir Milletvekili ilinden, bölgesinden ve üreticisinden ancak bu kadar habersiz olur! Sayın Milletvekili’nin açıklamalarına bakılınca anlaşılıyor ki; Türkiye’nin en kıymetli tarım ürünlerinden olan fındığın ve üreticisinin sorunlarını ya bilmiyor ya işine gelmiyor ya da bir iktidar Milletvekili olarak çözüm üretememenin çaresizliğiyle açıklama yapıyor. Yüz binlerce ailenin geçimini sağlayan üreticimizin alın teri için, emeği için yaptığımız yürüyüşümüze ve mitinge çamur atarak çare arayan Sayın Çanak’a sormak gerekir;
Siz Ordu Milletvekili olduğunuza emin misiniz? Fındığın üreticisi sokaklara dökülmüşken, fındığından, bahçesinden vazgeçme noktasına gelmişken, hakkını aramaya çıkmışken siz neredeydiniz? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Ahmet Eşref Fakıbaba’ya fındıkla ilgili bilgi verirken fındık maliyetini kaç TL olarak ifade ettiniz, ki şu anda fındık üreticisi bahçesini yakma noktasına gelmiştir? Bu zamana dek fındık üreticilerimize ne zaman, nasıl destek oldunuz?
CHP olarak Ordu Milletvekili olmanın gururuyla fındık üreticimize her platformda vermiş olduğum destek, gerek TBMM’de verilen soru önergeleri, gerek kanun teklifleri, araştırma önergeleri, gerekse de düzenlenen basın toplantılarıyla göstermiş olduğum çaba hala hafızalardayken doğrudan gelir desteği açıklamaları için sıraya girip basına demeç vermek, üreticinin hakkını aramak değildir! Bu mesele siyasi parti meselesi de değildir, bu mesele fındık üreticimizin alın terinin karşılığını alma meselesidir. Aslolan mitingin, yürüyüşün nerede yapıldığı değildir. Aslolan Ordu’nun da, Giresun’un da, Düzce’nin de, Sakarya’nın da, her bir karışında üretilen fındığımızın ve üreticimizin hakkını aramaktır!
Üzülerek ifade etmek durumundayım ki, bu zamana dek fındık üreticisinin isyanına kulaklarını itinayla tıkayanlar, üreticimize vermiş olduğumuz destekten belli ki rahatsız olmuşlardır. Fındık üreticisinin alın terinin arayışı içerisindeyken bu kadar masumane bir yürüyüşü terörle bağdaştırmak, terörden ne denli beslendiklerinin açık bir kanıtı olmuştur. Bu sebeple hiçbir dayanağı olmayan açıklamalarla bölgemizin hassasiyetlerini kullanıp, yanlış algı oluşturmaya çalışarak Fındık Yürüyüşü’nü itibarsızlaştırmaya çalışmaktadırlar. Yürüyüşe HDP Milletvekilleri’nin ve HDP’lilerin katıldığını söyleyip, algı oluşturmaya çalışmakla Sn. Milletvekili bir yere varamaz. O zaman adama sorarlar, Kürdistan Referandumu’nun baş aktörü Barzani’yi ellerine bayraklarla karşılayanların, ayaklarının altına kırmızı halılar serenlerin, toplantı düzenleyip pazarlık yapanların, kongrelerinde alkışlattıranların bir Milletvekili olarak şimdi ne düşünüyor?
Bu haklı yürüyüş ve Fındık Mitingi bir siyasi parti kimliği taşımayıp, fındık üreticimizin alın terine ve verilmeyen değere tepki koymak adına yapılmış bir eylemdir. Cumhuriyet Halk Partisi bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da siyasi aidiyeti ne olursa olsun üreticiden, emekçiden ve haklıdan yana olan tavrını çekincesiz olarak sürdürecektir.”

CHPnet

SİTELERİ