CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN’DAN TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN’A TEPKİ  
25.11.2017
1037
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN’DAN TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN’A TEPKİ

ÖNERGENİN İADESİYLE İFADE ÖZGÜRLÜMÜZ İHLAL EDİLMİŞTİR


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Yerel yönetimlerde FETÖ bağlantılarının, ranta yol açan imar yolsuzluklarının ve Belediye Meclisi kararlarının tüm yönleriyle araştırılması, gerekli yasal süreçlerin başlatılmasına olanak tanıyacak incelemelerin yapılarak sonuçlarıyla birlikte ortaya konulması ve gereken önlemlerin alınması amacıyla 24 Milletvekiliyle birlikte verdiği Araştırma Önergesinin TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından iade edilmesine tepki gösterdi.

BİZ Mİ SÖYLEDİK: “NE İSTEDİLER DE VERMEDİK” DİYE

İçtüzüğün 67. Maddesi uyarınca iade edilen önergede, iade gerekçesinin “Bilinen bir gerçektir ki; AKP, iktidarları boyunca FETÖ’ye yıllarca devletin en önemli makamlarını teslim etmiş, birlikte iş tutmuş, aynı yolda aynı amaçlar için birlikte yürümüşlerdir.” ifadeleri olduğunu belirten Torun, “TBMM Başkanının iade gerekçesi İçtüzüğün 67. Maddesine aykırıdır. 67. Madde “Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralıyıcı sözler varsa, Başkan gerekli düzeltmelerin yapılması için, o yazı veya önergeyi sahibine geri verir.” hükmünü içermektedir. Önergemizde iade gerekçesine konu ifadelerde ne hakaret vardır, nede kaba ve yaralayıcı herhangi bir söz bulunmaktadır. Bu ifadelerin doğruluğu aleni bir gerçektir. Siyasi iktidar FETÖ üyelerine devletin en önemli makamlarını teslim etmemiş midir? TBMM’nin Sayın Başkanı FETÖ davasındaki sanıklara bakarsa gerçeği görecektir. 15 Temmuz Türkiye’nin başına gökten zembille inmemiştir. Birlikte aynı amaçlar için aynı yolda birlikte yürüdüklerini AKP’nin en yetkili ağızları itiraf etmiştir. “Ne istediler de vermedik?”, “okyanus ötesine selam” söylemleri hala hafızalarımızda taptazedir. TBMM Başkanının bu tutumuyla en temel haklarımızdan ifade özgürlüğümüz ihlal edilmiştir. Bilgi edinme hakkımız, denetim yetkimiz sınırlanmak istenilmektedir. Bu idari işlem tamamen hukuksuzdur.”dedi.

FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI ORTAYA ÇIKSIN İSTEMİYORLAR

İsmail Kahraman’ın FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılmasını istemediğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, TBMM Başkanının tarafsız davranamadığını belirtti. “FETÖ devlete sızarken, en kritik makamları ele geçirirken bu ülkeyi kim yönetiyordu? Belediye Başkanlarının, siyasilerin yakınları sanık sandalyesinde oturuyor. Türkiye’nin başına açılan bunca belanın sorumluları ortaya çıksın diyoruz. Belediye Başkanlarını istifa ettiriliyor. Hukuk önünde hesap vermeleri için hiçbir yasal işlem yapılmıyor. FETÖ’nün elebaşına övgüler düzenler bunu neden yaptılar? Varsa bağlantıları, çıkar ilişkileri bunu bilmek 80 milyonun hakkı değil mi?”diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, konuyla ilgili CHP Grup Başkanlığının gereğini yaparak itirazlarını dile getirdiğini, TBMM Başkanının iade kararını tekrar gözden geçirmesini istediklerini ifade etti.