CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: “MİLLİ İRADE TEK BİR İRADEYE TESLİM OLMUŞTUR”  
31.10.2017
1003
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: “MİLLİ İRADE TEK BİR İRADEYE TESLİM OLMUŞTUR”

“DİKTA REJİMİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırdı. Türkiye’nin demokrasi adına kara günler yaşadığını söyleyen Torun, “Referandum sürecinde açıkça söylemiştik. Tek adam yönetiminin egemen olacağını, her kararın saraydan verileceğini defalarca anlatmıştık. İşte daha 2019 gelmeden saray darbesiyle karşı karşıyayız. Saray yerel bir darbe gerçekleştiriyor. Bu darbe adım adım ilerliyor. Ülke nüfusunun yarısı kendi seçtiği belediye başkanları tarafından yönetilemiyor. Milli irade tek bir adımın iradesine teslim olmuştur. Tek irade seçilmiş belediye başkanlarını “milletimden gelen talep diye” zorla, hileyle, cebren istifa ettiriyor. Dün bunun dramatik bir örneği Balıkesir Belediye Başkanının istifasıyla yaşanmıştır. Belediye Başkanlarının istifa ederken söyledikleri gerekçeler hiçbirinin kendi isteğiyle istifa etmediklerinin itirafıdır. İstanbul, “yorgun değilim, adam yerine konulmadım.” diye istifa ederken, Ankara “Emir demiri keser, Cumhurbaşkanının emriyle istifa ediyorum, diyor, Balıkesir ise vahim bir açıklama yapıyor “Liyakatin yerini sadakat almıştır, Aileme varıncaya kadar tehdit edildim. İstifa etmeye mecbur kaldım.” diyor.

“CUMHURİYET SAVCILARINI GÖREVE DAVET EDİYORUZ”
“Şunu ifade edelim ki, Bir diktayla karşı karşıyayız, belediye başkanlarını baskıyla korkuyla istifa ettiriyor, olmazsa İçişleri Bakanını, Adalet Bakanını göreve çağırıyor. Gereğini yapın diye talimat veriyor.” diyen Torun, bunun açıkça bir dikta rejimi olduğunu belirtti. Cumhuriyet Savcılarını da göreve çağıran CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Görevinizin gereğini yapmak istiyorsanız, hukukun üstünlüğüne bağlıysanız, bu ülkeye karşı biraz sorumluluk duyuyorsanız, ihbarı değerlendirin, aksi takdirde zan altındasınız, siz cumhuriyet savcısı olamazsınız.

“TÜRKİYE’YE YAPILANLARIN HESABI VERİLECEK”
AKP Genel Başkanının 2019 seçimlerine koltuğunda bir gün daha fazla oturmak için hiç kimsenin iradesini tanımadığını söyleyen Torun, “Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kimi istifa ettirirseniz ettirin, temiz bir sayfa açamazsınız, 15 yıldır bu ülkeye yaptıklarınızdan sorumlusunuz, bunun hesabını vereceksiniz, Türkiye’yi sürüklediğiniz felaketleri belediye başkanlarını istifa ettirerek açıklamanız mümkün olamaz. Türk milleti tüm bunların hesabını 2019’da soracak. 2019’da Recep Tayyip Erdoğansız ve AKP’siz aydınlık günler Türkiye’nin olacak.”dedi.